A dobozgyártás fontos mozzanata: a stancolás

Van az úgy, hogy az egyszerű „szögletes” kartondoboz nem elég. Lekerekítenéd a széleket? Vagy kellene a dobozodra egy betekintő ablakocska? A stancolás az, ami a papír alakját határozza meg. De hogy “stancoláskor” pontosan miről is van szó? A cikkben mindenre fény derül!
stancolás strapa-doboz

A sima kartondoboz – néha nagyon uncsi tud lenni! Lekerekített csücskökre, élekre, szélekre van szükséged? Vagy azt szeretnéd, hogy az italos dobozt vagy mézet, lekvárt, fűszert vagy bármi hasonlót tartalmazó ajándékos dobozt egy csinos kis ablak díszítse? Mindezekhez a stancolás kihagyhatatlan lépés!

Te is imádod a mézeskalácsot?

Kicsit olyan ez, mint karácsonykor a mézeskalács kiszaggatása. Adott egy erre alkalmas szerszám, jelen esetben egy úgynevezett stancszerszám, ami formára vágja a hullámkartont. Nincs ebben semmi ördöngösség, ilyen egyszerű a dolog! Tömören megfogalmazva a stancolás tehát nem más, mint a doboz alakjának kivágása.

Egy kis érdekesség: eredetileg cipészek alkalmazták először ezt a technikát a 18. században. Ahogyan az a fifikás találmányokkal lenni szokott, később más iparágak is átvették a módszert, meggyorsítva és hatékonyabbá téve a különböző munkafolyamatokat.

Hogyan készül a stancszerszám?

Először is szükség van egy digitális, 100%-ban méretpontos tervrajzra, melyet egy számítógépes (CAD) programmal készítünk el. Ha ez megvan, következik a gyártás, egy CNC vezérlésű gép segítségével. A hajlított kések egy fakeretbe kerülnek rögzítésre. Ha olyan egyedi dobozt szeretnél, amit előtted korábban még nem rendeltek, a szerszám elkészítésének költségét bele kell kalkulálnod a büdzsébe. Jó hír, hogy ezt csak egyszer kell megfizetned – utána már folyamatos gyártást tudunk biztosítani számodra!

Kicsit bővebben a csodagépekről

A legelterjedtebb stancológép az úgynevezett hengerstanc. Nekünk is van egy ilyen gépünk, amit nagy becsben tartunk. Működésének lényege, hogy a hullámpapírlemez és a szerszám két henger között gördül át, mely során – a nyomásnak köszönhetően – kialakul a kívánt forma. A plotterrel, avagy csúcstechnológiás digitális vágóasztalunkkal is szuperül meg tudjuk oldani a stancolást, a réselést és a bígelést. Imádunk ezzel a géppel dolgozni, mert hihetetlenül gyors és pontos – meg azért is, mert nagyon menőn néz ki a „magától mozgó” robotkar. Bizonyos esetekben előfordul, hogy a nyomtatás és a forma kivágása egy lépésben történik – ezt hívjuk inline stancolásnak, melyet leginkább a látványosabb fogyasztói csomagolások elkészítésénél szoktak alkalmazni a nyomdák.

Stancolás, bígelés, perforálás – tök más a három fogalom

Laikusként könnyű összekeverni ezeket a fogalmakat, hiszen mindháromnál a kartondoboz (munkaív) előkészítéséről van szó. A stancolást már tisztáztuk: ez nem más, mint a kívánt forma kivágása a kartonból. A bígelés legalább ennyire fontos: a gép a papírt meghatározott helyen, egy keskeny csíkban benyomja. Erre azért van szükség, hogy a hajtásvonalak ne úgy nézzenek ki, mint amit egy 7 éves kisgyerek eszkábált technikaórán.

Megint más tészta a perforálás, amikor az anyagba apró lyukak kerülnek, hogy az letéphető legyen. Ja, meg még itt van a riccelés, bár ezt nem sokszor használják dobozgyártás során. Ricceléssel készülnek az öntapadós fóliák/matricák: leheletfinom bemetszést ejtenek a papíron, így az öntapadós rész könnyedén eltávolítható, pl.: áruvédelmi jelek felmatricázásakor.

5 súlyos stancolási baki, amit jobb, ha nem követsz el

#1 Túl közel esik a bevágás a kartonlap széléhez

#2 Kettő vagy több kivágandó forma túl közel helyezkedik el egymáshoz

#3 Túl sok éles, cikk-cakkos minta (nehéz és költséges a kivitelezése)

#4 Használat előtt nincsenek ellenőrizve a gépi beállítások

#5 Rozsdás eszközök, agyonhasznált, elavult munkagépek, tompa vágókés

Habár a stancolás nem tartozik a legbonyolultabb dobozgyártási folyamatok közé, mégis hűbelebalázs módjára, nulla szaktudással, illetve a megfelelő eszközök hiányában nem érdemes belevágni a dologba.

Gratulálunk! A cikk végére mondhatni valódi „stancmesterré” váltál… Legalábbis, elméletben mindenképpen. 

Ha profikra bíznád egyedi dobozod elkészítését, ránk számíthatsz!

Ha pedig kartondobozt rendelnél akár szabvány, akár teljesen egyedi méretben,

keresd a Strapa-Pack profi szakértői csapatát!